Bosch činí hybridní pohon cenově dostupným

21.6.2013
Nový rekuperační systém Bosch BRS (Boost Recuperation System) s podporou akcelerace vyplní v současnosti stále ještě velkou mezeru mezi systémy start/stop a hybridními pohony.

„Rekuperační systém BRS s podporou akcelerace přinese do střední třídy levnou elektrifikaci,“ říká Wolf-Henning Scheider, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH. „S upravenými komponenty, jako je lithium-iontový akumulátor s kapacitou 0,25 kWh, se cíleně zaměřujeme na uspokojování potřeb ve středním cenovém segmentu.“ Díky elektrickým komponentům, které podporují motor dodatečným výkonem až 10 kW, ušetří BRS až 15 procent paliva a emisí CO2. Tím je k dispozici nová možnost pro dosažení stále přísnějších emisních limitů v Evropě, Číně a USA.

 

Inovativní komponenty poháněcího ústrojí od společnosti Bosch slučují do jediného systému čtyři funkce: rekuperaci, podporu akcelerace, komfortní systém start/stop a setrvačnou jízdu. Základem nového hybridního systému je velmi účinný generátor, který pracuje díky nové výkonové elektronice s napětím 48 V místo 12 V. Tento elektrický stroj je tak schopen dosahovat až čtyřikrát vyššího výkonu. Palubní síť s napětím 48 V přine se řidičům celou řadu výhod. Vyšší napětí umožní použití nových komfortních a bezpečnostních systémů. Údržba BRS je navíc jednodušší než u současných hybridních systémů. Servisní pracovníci totiž nepotřebují žádnou speciální kvalifikaci pro práci s vysokým napětím.

BRS dobíjí při brzdění a zvětšuje točivý moment
Název Boost Recuperation System odhaluje dvě hlavní funkce: zpětné získávání kinetické energie a její využívání pro akceleraci. Konkrétně celý systém funguje následovně: Během brzdění uvolňovaná energie je ukládána prostřednictvím 48V palubní sítě do lithium-iontového akumulátoru, který má kapacitu 0,25 kWh. Energie je v případě potřeby přiváděna zpět do generátoru BRS, který pak pracuje jako elektromotor a poskytuje dodatečný točivý moment. Tento podpůrný efekt je důležitý pro dynamickou jízdu především u malých přeplňovaných motorů a v oblasti nízkých otáček.

Nový systém kromě toho umožňuje funkci setrvačné jízdy, která je rozšířením známého automatického systému start/stop. Jede-li vůz po rovině nebo z mírného svahu bez sešlápnutých pedálů plynu nebo brzdy, vypne se spalovací motor. Vozidlo pak jede pouze setrvačností zcela bez emisí a hluku. Funkce setrvačné jízdy systému BRS se optimálně uplatní při jízdě po dálnici a silnici s mírným klesáním. Za reálných podmínek lze překonat až 30 procent trasy setrvačnou jízdou.

Komfortní funkce start/stop a nehlučné spuštění motoru
Rekuperační systém BRS s podporou akcelerace navíc rozšiřuje funkci start/stop. Spuštění motoru probíhá rychle, nehlučně a bez rázů - i když se spalovací motor opět připojuje po režimu setrvačné jízdy. V tomto případě pomáhá 48V akumulátor překlenovat fáze bez pohonu a spolehlivě napájí všechny komfortní a bezpečnostní funkce.

Nová architektura palubní sítě s měničem DC/DC
Palubní síť s napětím 48 V a přídavnými funkcemi je atraktivním řešením již pro vozidla střední a vyšší třídy, protože umožňuje další elektrifikaci funkcí vozidla, která by nebyla možná s nižším napětím a menším množstvím energie. Nabízí se například zlepšení funkce a snížení emisí CO2 u kompresoru klimatizace, turbodmychadla, ventilátoru chladicí soustavy a přídavného topení. Obousměrný měnič DC/DC, tzv. Power Conversion Unit - krátce PCU, propojuje novou dílčí palubní síť, která pracuje s napětím 48 V a vysokou účinností a spolehlivostí, a běžnou 12V palubní síť. Hlavní úloha PCU spočívá v zásobování konvenční 12V palubní sítě elektrickou energií, která je vyráběna a uchovávána v 48V systému. Jednotka PCU je kompaktní, a lze ji tak podle možností uložit na různá místa ve vozidle - i do motorového prostoru.

Zdroj: Tisková zpráva Robert Bosch odbytová

Další aktuality

Bosch přináší do automobilu internet

V sedmi kategoriích ankety „Nejlepší značka“ vítězí opět Bosch

Bosch nejrespektovanějším dodavatelem automobilové techniky

Smluvní servis Slavia pojišťovny

Prodloužené záruky CARGARANT

Vybrané servisní služby
Motor
Motor
BrzdyBrzdy
SklaSkla
ElektronikaElektronika
Prohlídky
Prohlídky
Osvětlení
Osvětlení
Pneumatiky
Pneumatiky
Mechanické systémy
Mechanické systémy
Klimatizace
Klimatizace
Otevírací doba

Pondělí - Pátek 7.45 - 16.45 h

Sobota - po dohodě

Neděle - zavřeno

Akční nabídky
Jarní prohlídka v CRU 250,- Kč
Jarní prohlídka v CRU 250,- Kč
> více informací
Aktuality
Mobilní aplikace Bosch Car Service asistent
Mobilní aplikace Bosch Car Service asistent
> další aktuality
Články
Rozhovor s Jozefem Kabaněm: Dejte mi tři čtyři roky, aby se moje práce u BMW projevila
Rozhovor s Jozefem Kabaněm: Dejte mi tři čtyři roky, aby se moje práce u BMW projevila
> další články
Rychle do cíle
Živé firmy
Bosch Car Service – Profesionální servis pro vaše auto
> O Bosch Car Service - přehled
Vítejte v Bosch Car Service

Vaše vozidlo je u nás v dobrých rukách. S více než 17.500 autoservisy Bosch Car Service ve více než 150 zemích jsme celosvětově největší nezávislou sítí autoservisů.

Spolupracujeme se společností Bosch a využíváme know-how a vybavení celosvětově největšího dodavatele náhradních dílů pro automobily. Skoro všechny renomované značky využívají ve svých nejnovějších modelech díly a technologie společnosti Bosch. Jako autoservis pro všechny značky vozidel zvládá Bosch Car Service a jeho vyškolení technici nejmodernější technologie vozidel a vždy dokážou zajistit provedení údržby, přípravy na technickou kontrolu, překontrolování vozidla, diagnostiku elektronických systémů a všechny další opravy vozidel.

Těšíme se na vaši návštěvu!
Navštivte nás na

YouTube YouTube   Facebook Facebooku   Google + Google +

CRU Servis s.r.o., Bohumínská 373/7, Karviná - Staré Město, 733 01, GPS: 49°51'53.438"N, 18°30'57.751"E, navigovat do servisu
Tel.: +420 596 322 020, E-mail: cruservis@cruservis.cz, další kontakty Toplist
Mapa stránek - Sitemap